X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
زمان ثبت : 6 مرداد 1392 در ساعت 23:27 ~ چاپ مطلب
نویسنده : لیدا

عنوان : شهریار قنبری


شهیار قنبری ششم مرداد سال ۱۳۲۹ در خانواده‌ای اهل هنر به دنیا آمد. کار ادبی را از نوجوانی آغاز کرد و در آن زمان برای نشریه اطلاعات کودکان داستان کوتاه می‌نوشت، گاه نیز اشعاری می‌سرود. سپس برای ادامه تحصیل در رشته ادبیات به کمبریج رفت و در میانه ی دهه ی ۶۰ میلادی به ایران بازگشت.

شهیار پس از بازگشت به ایران سرودن ترانه را بر خلاف خواست پدر -که معتقد بود هنرمندان در جامعه ی ایران سرنوشت درخشانی ندارند و می خواست پسرش آرشیتکت شود- آغاز کرد. نخستین ترانه ای که نوشت "دیگه اشکم واسه من ناز میکنه" بود.از دیگر ترانه‌های دیگر او که از رادیو پخش شد، می‌‌توان به "ستاره آی ستاره" "دیگه اشکم واسه من ناز میکنه" (موسیقی از اسفندیار منفرد زاده) هر دو با با صدای گوگوش اشاره کرد.

به شهادت شاعرانی نظیر اردلان سرفراز, شهیار قنبری با ترانه قصه دو ماهی با آهنگسازی بابک افشار به دلیل نوآوری در واژه و مضمون، سرآغاز ترانه نوین فارسی و ترانه مدرن ایران است و او را ترانه سرای نوین ایران زمین می نامند[نیازمند منبع]. خود شهیار قنبری در این باره می‌‌گوید: "قصه ی دو ماهی میلاد من است. بند ناف ترانه من این چنین بریده میشود...".

فرهاد، شهیار قنبری و اسفندیار منفردزاده روی جلد ترانه «جمعه»

همکاری شهیار و واروژان در حقیقت شروع دوران دیگری از زندگی هنری وی است. نخستین ترانه این دو با عنوان بوی خوب گندم با اجرای داریوش خواننده معترض ایرانی باعث شد تا خواننده، آهنگساز و شاعر هر سه به زندان بیفتند. شهیار قنبری در این باره می‌‌گوید: "راستی ما چرا آنجا بودیم؟ما که فقط ترانه می نوشتیم و تو ( واروژان ) را داشتیم و دریای صدا های خوش رنگ را و شاعر میگوید از رفیق دلتنگی ها و تشنگی ها: امروز که بی تو, بر ما هزار سال گذشته است, حتی نمی توانم از سنگینی این غیبت بزرگ بنویسم. واژه ها, نیروی موسیقی را کم دارند. واژه های من تو را کم دارند! واروژانِ من..! مرد سازها و آوازها..! و شاعر به قله هایی بلند تر میرسد: با : اگه بمونی- قصه ی بره و گرگ- حرف - نفس - هجرت - جمعه - مرد تنها - هفته خاکستری - کودکانه - آوار - نجواها - بوی خوب گندم - نفرین نامه - همیشه غایب - سقوط - نماز - نون و پنیر و سبزی - امان از...و چندصد ترانه ی ناب دیگر...

آثار


کتاب ها

آلبوم‌ها

با دیگران:

  • شناسنامه ۱( شعر خوانی و دکلمه شهیار قنبری- صدا: گوگوش )
  • شناسنامه ۲( شعر خوانی و دکلمه شهیار قنبری- صدا: گوگوش )

فیلم‌ها

  • چهره آشنا کارگردانی حسن خردمند
  • خانه خراب نصرت کریمی
  • شام آخر به کارگردانی و نویسندگی شهیار
  • پاییز ایستگاه ِ آخر یک فیلم موزیکال تلویزیونی در دوبخش به نویسندگی و کارگردانی شهیار، نخستین تجربه سوررئالیستی شهیار

طی سال‌های بعد شهیار با خوانندگان مشهوری نظیر داریوش، فرهاد مهراد، ستار، و ابی همکاری کرد.
صفحه عشق تو حقن ( ویژه ی ناصریا )


** دوست عزیز استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد  **


تماس از طریق فیس بوک


https://www.facebook.com/eshghas

fan page shadet begardom :  پیج شادت بگردُم 

https://www.facebook.com/shadetbegardom